... prezentuj to své ...

spiritualita, prožitky, znalosti

Blog

Hlavní stránkaBoční panel

12. září 2017 - LENOST

12.9.2017|Harryeta|Osho Zen karta na každý den

Obrázek k článku

KARTA PRO DNEŠNÍ DEN: 12. září 2017
LENOST
 
Možná jsme přesvědčeni, že nás včerejší přítomnost tak vyčerpala, že dnes raději zvolíme mentální odpočinek a nebudeme se žádnými hlubokými tématy zabývat. Inu proč ne, s drobnou výhradou – učiňme tuto volbu vědomě, místo toho, abychom přesvědčovali sami sebe, že tu opravdu k řešení a cítění nic není.
 
Devítka Pohárů je tak trochu zrádná. Je totiž až příliš jednoduché propadnout se do lenivé, bazénové náladičky, která nás podpoří v tom, že v našem životě o nic nejde, že nějak bylo a nějak bude a hlubší souvislosti jsou pro mudrlanty a ne pro znalce života, jako jsme my. Relax je na místě, ne tak nalhávání si, že už víme, jak to tu funguje. Lenost totiž postrádá pokoru, která by nás udržovala v bdělosti a ve vědomí toho, že ve skutečnosti nevíme, kde se na své životní cestě nacházíme a co nás čeká za nejbližším rohem.
 
Duchovní lenost poznáme velmi jednoduše, typické pro ni je vyhledávání povrchních řešení situací a zkratkovitých soudů (zejména okolí) a neochota nahlédnout pod povrch věcí a zkoumat širší souvislosti dějů v našem životě. Jsou dny, a ten dnešní k nim může klidně patřit, kdy odmítáme věnovat energii a mávneme nad vším rukou. Udělejme to, ovšem s vědomím, že zítra už zase dáme přednost bdělosti a odpovědnosti za svůj život. Souvislosti nám rozhodně neutečou, ale jejich dlouhodobé popírání nás dříve nebo později z této letargie poněkud bolestivě vytrhne.
 
Pěkný den.
 
Zobrazeno: 382 ×diskuze (0)

Také můžete...

Napsat článek

Nejnovější články

Osho Zen karta na každý den:
21. září 2018 - MOŽNOSTI

21.9.2018

Osho Zen karta na každý den:
20. září 2018 - ODKLÁDÁNÍ

20.9.2018

Osho Zen karta na každý den:
14. září 2018 - ODPOUTÁNÍ

14.9.2018

Nejživější diskuze

Dnes: -
Včera: -