... prezentuj to své ...

spiritualita, prožitky, znalosti

Blog

Hlavní stránkaBoční panel

15. listopadu 2019 - NEVINNOST

15.11.2019|Harryeta|Osho Zen karta na každý den

Obrázek k článku

KARTA PRO DNEŠNÍ DEN: 15. listopadu 2019
NEVINNOST
 
Dopřejme si pro nadcházející čas konejšivou energii laskavosti, moudrosti a nadhledu. Nevinnost se vyznačuje absencí vnitřního kritika, a tak jej zbytečně neprobouzejme a nedrážděme ani my.
 
Téma provinilosti a výčitek je časté a všudypřítomné. Má hluboké kořeny v dětství a některé příběhy jsou opravdu neuvěřitelné. Málokdy je to tak, že by nás rodiče explicitně z něčeho obvinili, ale zrovna vinu dětská duše generuje nejčastěji. Provinilost za to, že naši rodiče nejsou šťastní, že jeden z nich odešel nebo příliš pije, provinilost za násilí, které na nás bylo napácháno, provinilost za to, že existujeme… Raný zážitek je často zasutý hluboko, ale pocit viny a nedostatečnosti přetrvává dodnes.
 
Nevinnost přináší hluboké prozření, že pocity provinilosti nesouvisí s našimi činy ani zpětnou vazbou okolí. Pokud se bojíme, aby nás někdo za něco neodsoudil, už dávno jsme sami uvěřili ve vlastní vinu. Staré příběhy nelze přepsat, ale můžeme na ně nahlédnout s větším pochopením. Náš strach tehdy nedovoloval jiné vysvětlení, ale dnes už není nutné nahlížet na sebe tak kriticky.
 
Pocit viny je jen odrazem toho, jak moc jsme si jako malí neuměli poradit s bolestí, které se odehrávala kolem nás a v nás. A proto kdykoliv v sobě tenhle osten ucítíme, místo tvrdého odsouzení k sobě buďme laskavější. Sice je to už dávno, co jsme tyto těžké časy prožívali a přežívali, ale pořád si dlužíme vyjádření úcty a respektu. A dlužit budeme, dokud budeme pociťovat vinu v jakékoliv její podobě.
 
Pěkný víkend.
 
Zobrazeno: 17 ×diskuze (0)

Také můžete...

Napsat článek

Nejnovější články

Osho Zen karta na každý den:
6. prosince 2019 - MY JSME SVĚT

včera

Osho Zen karta na každý den:
5. prosince 2019 - DOSPĚLOST

před 2 dny

Osho Zen karta na každý den:
29. listopadu 2019 - LAKOMEC

29.11.2019

Nejživější diskuze

Dnes: -
Včera: -